Turistický kroužek – Putování krajem bratří Čapků

Prvním výletem Turistického kroužku při Centru Daneta bylo Putování krajem bratří Čapků. V sobotu 16. 9. 2006 jsme vyrazili

nejprve směrem do Jestřebích hor. Už cestou jsme projížděli místy, která známe třeba z Devatera pohádek – Úpicí, Havlovicemi nebo Rtyní v Podkrkonoší.

První zastávkou byla naučná stezka po místech, kde se dříve těžilo černé uhlí. Pověděli jsme si o významu uhlí, o způsobech těžby, ale i o možnostech využívání alternativních zdrojů energie, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Především jsme si však prohlédli stopy po těžební činnosti z 18. a 19. století.

Stezka nás zavedla pod vrchol nejvyšší hory Jestřebích hor – Žaltman. Volně přístupná rozhledna nám umožnila kruhový výhled na krajinu podhúří Krkonoš, z mraků vykoukla i 1 602 metrů vysoká Sněžka. Krátký odpočinek jsme využili na zopakování dovedností správného turisty – práce s mapou a busolou.

Prudký sestup do Malých Svatoňovic jsme si zpestřili prohlídkou křížové cesty a ochutnáním vody z údajně zázračného pramen.

Posledním bodem našeho programu byla návštěva muzea bratří Čapků, kde nás zaujaly hlavně dobové fotografie spisovatele a novináře Karla Čapka a také mnoho obrazů jeho bratra Josefa.