Zdravá pětka

Žáci si přáli co nejvíce pětek! aneb akce  ZDRAVÁ  PĚTKA  v Danetě

Zdravá Pětka je celorepublikový vzdělávací program pro základní a mateřské školy, který je zaměřen na zdravý životní styl, zejména na zdravé stravování. Tento program poskytuje školám zdarma Nadační fond Albert. Také naše škola se zaregistrovala do této aktivity a dne 19. února jsme přivítali lektorku Zdravé Pětky slečnu Gábinu,  která seznámila žáky zábavnou a interaktivní formou se zásadami zdravého stravování. Zájemce o program jsme rozdělili do dvou hlavních skupin: Mladší děti se zúčastnily programu vytvořeného pro 1. stupeň ZŠ „Škola Zdravé Pětky“, ty starší zase ukázaly své dovednosti v programu pro 2. stupeň ZŠ „Párty se Zdravou Pětkou“. Proč „Pětka“? Je to vlastně takových pět „nej-“, jak se správně chovat ke svému tělu, aby bylo zdravé…

Mladší děti celou akci zahájily. Program byl svižný, děti se hravou formou seznámily s tzv. potravní pyramidou, povídaly si se slečnou Gábinou o pitném režimu, o tom, kolikrát denně bychom měli jíst, soutěžily v rozeznávání ovoce a zeleniny – nejvíce je bavily ochutnávky se zakrytýma očima… Za zdařilé plnění úkolů dostávaly tzv. Pětky – žetonky, které si vhazovaly do průhledných domečků – kasiček. A jaká to byla sláva při závěrečném přepočítávání žetonků a slavnostním vyhodnocení! Také odměny byly: upomínkové předměty a pro vítěze pěkná dětská kuchařská knížka. No a samozřejmě, že všechno ovoce i zeleninu jsme nakonec snědli!

Po mladších spolužácích se zúčastnili programu ti starší, již trochu zkušenější, proto se po úvodním seznámení s potravinovou pyramidou mohli pustit dokonce do samostatné přípravy zdravých pokrmů. Také oni soutěžili: rozlišovali zdravé a nezdravé potraviny, kombinovali k sobě dvojice vhodných potravin, snažili se rozpoznat, jaké zdravé suroviny jsou na obrázku a na závěr měli za úkol chutný pokrm ze surovin na obrázku připravit. Vše potřebné pro přípravu dobrůtek nakoupila a přinesla lektorka Gábina. Takže se krájelo, loupalo, míchalo, aranžovalo, protože pokrm by měl lahodit nejen jazýčku a bříšku, ale i oku… A to vše opět za „Pětky“! Kdo měl Pětek nejvíce, ten zvítězil a opět dostal odměnu.

Celé dopoledne se nám moc líbilo a těšíme se na podobné akce.

Helena Soukupová