Den vody 2016

Na konci března (21. – 23. 3.) se v naší škole Danetě uskutečnil DEN VODY. Třídy střední školy fenomén vody oslavovaly v pondělí a třídy základní školy ve středu, přičemž program tohoto ekologického projektového dne byl totožný. Nejprve se žáci seznamovali pomocí počítačové prezentace s vodou v okolí našeho města. Zkoumali jsme vodu v přírodě – řeky a rybníky v okolí našeho města. Rovněž jsme rozebírali živočichy a rostliny, které žijí v okolí vody. Dále jsme se zabývali významem vody pro nás lidi (hygienický, vaření, pití, zalévání, hašení, rekreace, pomoc ve mlýnech a vodních pilách…). Na závěr této prezentace jsme si povídali o možných tipech na výlet, a poněvadž se tohoto projektového dnu účastnili i mladší žáci, rozebrali jsme i pohádkové bytosti spjaté s vodou (Vydrýsek, Rákosníček, vodník Česílko, Bubáci a hastrmani, Hledá se Nemo, Past na žraloka…). Druhá část si kladla za cíl představit našim žákům KOLOBĚH VODY. A to jednak pomocí pohybové přiřazovací aktivity, a za druhé pomocí písničky od Inky Rybářové, která se jmenuje Pramínek. Žáci při této aktivitě měli rozhodovat a správně přiřadit živočichy, kteří žijí buď v řece, moři nebo oceánu. Třetí část se pak týkala křížovky, ve které jsme se museli orientovat ve vodních pohádkových bytostech. Tajenka nám pak odhalila jméno autora vodníka Česílka – Václava Čtvrtka. Dále se naši žáci mohli seznámit i s regionální autorkou Martou Pohnerovou, která napsala pohádkové knihy týkající se vodních pohádkových bytostí z našeho nejbližšího okolí (Pohádky z hradeckých rybníků, Pohádky od Labe a Orlice). Závěr našeho setkání byl věnován vodnímu experimentu, k němuž jsme potřebovali kostku ledu, nit a sůl. Nit jsme namočili ve vodě, přiložili na kostku ledu a posypali solí. Po zhruba půl minutě nit znovu v kostce ledu zamrzla a nit tuto kostku ledu udržela.
Tomáš Bedrna

image001 image003 image005 image007